Świeżak w sieci, czyli które Data Packi warto mieć – HB

Wracamy do waszego „ulubionego” cyklu! Tak wiem, ironia zawsze była moją mocną stroną. Dzisiaj pierwsza z wielkich korporacji: Haas-Bioroid.

Haas-Bioroid

HB już w podstawce było słusznie uważane za najsilniejszą korporację. Kolejne Data Packi, a potem pierwszy duży dodatek tylko umocniło jego pozycję. Masa pieniędzy, ogromne LOD-y, które są ciężkie do przechodzenia, a jakby tego jeszcze było mało, to sporo sposobów na bardzo szybkie punktowanie projektów. To oczywiście nie wszystko, gdyż posiadają najwięcej możliwości ze wszystkich korporacji do smażenia mózgu runnera. Jakieś słabe strony? Niewiele… Możliwość łamania bioroidów clickami i większość ekonomii pochodząca z aktyw. I jak tutaj nimi nie grać…

 What Lies Ahed – warto mieć

Co dostaje HB w pierwszym Data Packu? Ano nową tożsamość, choć niestety nie dorównuje ona tej z podstawki. Projekt Mandatory Upgrades w teorii brzmi świetnie, jednak zapunktowanie go jest prawie niemożliwe i zdarza się niezwykle rzadko. Janus 1.0 do dzisiaj jest jednym z potężniejszych LOD-ów u korporacji i potrafi mocno spowolnić runnera. Problemem może być jego koszt i nieczęsto się zdarzy, abyśmy byli w stanie zrezować go za „gotówkę”. Ostatnia karta z frakcyjnych, to Ash 2X3ZB9CY, który jest rewelacyjną „ostatnią linią obrony” i nieraz uratuje nam projekt. Jest tutaj jeszcze kilka ciekawych kart innych frakcji, niemniej raczej nie znajdą miejsca w talii HB.

Trace Amount – można odpuścić

Szału nie ma. Encryption Protocol raczej można określić „przeszkadzajką” i coraz rzadziej widuje się na stołach. Można o nich pomyśleć, jeżeli naprawdę chcemy grać na dużą liczbę aktyw, które będą się ograniczały nie tylko do ekonomii. Jest jeszcze Sherlock 1.0. Szkoda tylko, że poza nazwą nie ma w nim nic fajnego. Dużo lepiej sprawdzi się Ichi, czy nawet Grim. Pozostałe karty nie znajdą zbytniego zastosowania w typowych taliach HB.

Cyber Exodus – must have!

Bardzo ważny Data Pack dla HB, gdyż zawiera kolejny projekt 2/3, a takowe wszyscy lubimy najbardziej. Viper jest całkiem solidną bramą kodową, w dodatku Yogo-odporną. Nie da się go też przeklickać, a to kolejny plus. Z kart innych frakcji warto wspomnieć o Pop-up Window, który zawsze przyniesie kilka dodatkowych kredytów. Chimera natomiast bywa przydatna we wczesnym etapie gry, kiedy runner dopiero składa swój rig.

A Study in Static – można odpuścić

Ciężki orzech do zgryzienia. Jest tutaj kilka bardzo dobrych kart, jednak w innych dodatkach można znaleźć ich bardziej pasujące do HB wersje. Green Level Clearance zawsze stanowi dobre zagranie, ale dużo lepiej sprawdza się w Weylandzie. Hourglass ma tylko sens, jeżeli runner wpadnie na to bez lodołamaczy na pierwszym clicku, a ile razy to się może zdarzyć? Maksymalnie raz, zwykle niestety nie mamy takiego szczęścia. Przydatnym narzędziem jest Oversight AI pozwalający na prawie że, darmowy rez jakiegoś „pancernego” lodu. Niemniej w C&C mamy dużo bardziej praktyczną kartę, o podobnym działaniu. False Lead potrafi być użyteczne, w momencie kiedy chcemy przeszkodzić runnerowi w ratowaniu się clickami, ale i do tego mamy inną kartę.

Humanit’s Shadow – można odpuścić (warto mieć, jeżeli wam brakuje ekonomii w stylu Adonisa)

Kolejny Data Pack, gdzie miałem problem z określeniem jego opłacalności dla Haasa. Tak naprawdę znajduje się raptem jedna karta, którą się dość często wykorzystuje (choć osobiście nie jestem jej dużym fanem). Eve Campaign, bo właśnie o niej mowa, to dość specyficzna karta od ekonomii. Droga, trudna w skasowaniu, ale działająca przez spory okres czasu. Ja wolę inne metody zarabiania, niemniej znam dużo jej fanów. Rework stracił całkowicie sens od czasów wyjścia Howarda. Pozostałe karty dla HB słabiutkie.

Future Proof – must have!

Powiem tylko tak: Eli, Eli i jeszcze raz Eli 1.0! Znakomita bariera, wręcz pozbawiona wad. Niski koszt rezu, wysoka siła, dwa podprogramy… czego chcieć więcej. Tym bardziej ceniona, gdyż Haas nie posiada zbyt wielu tanich LOD-ów, które kończyłby skok. Jest tutaj jeszcze Ruhr Valley, który w odpowiedniej talii ma rację bytu i może być naprawdę ciężką przeprawą dla runnera. Niemniej nie widuje się go zbyt często. Karty innych frakcji nie są zbyt użyteczne dla HB.

Opening Moves – must have!

Nawet jeżeli ten Data Pack składałby się z 1 karty, to i tak każda korporacja powinna się w niego zaopatrzyć. Jackson Howard ma tak wiele zastosowań, że można byłoby napisać cały artykuł tylko mu poświęcony. W końcu beta testy można bez strachu odpalić. Nie ma co się dziwić, iż momentalnie zyskał przydomek „Jezus”. Ciężko dzisiaj znaleźć talię, która go nie posiada. Znajdziemy tutaj też Project Ares – nowy projekt dla HB, niestety dość słabiutki w porównaniu z pozostałymi. NEXT Bronze nie jest złym LOD-em, jednak wiele zyska, jeżeli pojawią się kolejne z tego rodzaju. Przy nawet trzech na stole, dalej momentalnie padają od Yoga. Z pozostałych kart warto wspomnieć o neutralnym Grim-ie. Czasami niemile zaskoczy runnera.

Second Thoughts – można odpuścić (warto mieć, gdy potrzebujemy „drugiego” Hedge Funda).

Z kart dla HB mało co fajnego. Wotan – potężna ściana, na której całkowicie nie można polegać, gdyż w krytycznym momencie można ją bardzo łatwo ominąć. Pocieszeniem jest, iż runner jest zwykle w stanie zrobić to 1-2 razy w ciągu gry. Hellion Alpha Test to jakiś żart. Jakby mógł cofać ogólnie zainstalowane zasoby, to miałby jeszcze jakąś wartość. Niestety ogranicza się tylko do tych dopiero co zainstalowanych. Z pozostałymi kartami jest już lepiej. Swordsman to póki co jeden z dwóch LOD-ów, które karzą używających lodołamaczy AI. Shipment from SanSan jest świetnym połączeniem z zapunktowanym projektem: Efficiency Committee. Na koniec zostaje jeszcze Restructure, czyli duży brat Hedge Funda.

Mala Tempora – można odpuścić

Na bogato, gdyż aż trzy karty dla Haasa. Szkoda tylko, że są albo słabe, albo lepiej się sprawdzą w pozostałych korporacjach. Isabel McGuire może się przydać do przeinstalowywania LOD-ów, bądź resetowania ekonomii pokroju Adonisa czy Evy. Problemem jednak będzie kolejny serwer do obrony, gdzie Isabel byłaby zainstalowana. Hudson 1.0 ma stanowić kontrę na Maker’s Eye, Medium, R&D i HQ Interface. Potrzebne jest mu jednak dobre wsparcie, gdyż samotnie łatwo zostanie przeklikany. Accelerated Diagnostics tworzy dobre comba z Power Shutdown i Howardem, ale zwykle nie będziemy się w nie bawić we „fioletowej” korporacji. Podobnie jest z pozostałymi kartami, należącymi do innych frakcji. Do omawianej dzisiaj korporacji po prostu nie pasują.

True Colors – można odpuścić

Ponownie trzy karty dla HB i ponownie ten sam problem: średnio pasują do tej frakcji. Rex Campaign ciężko polecać komukolwiek, gdyż zarówno do zarabiania pieniędzy, jak i usuwania żetonów Złej Prasy są dużo lepsze metody. Fenris byłby na pewno przydatny, gdyby nie to, iż prawie się już nie zdarza, aby runnerzy robili skoki bez chociaż łamacza strażników, a jak nawet to koszt zrezowania jest całkowicie niewymierny do jednego obrażenia mózgu. Panic Button może się przydać zwłaszcza korporacjom, które bazują na przeróżnych combach. Na turniejach jednak raczej staramy się je omijać, stąd to bardziej karta „for fun”. Z kart pozostałych frakcji warto rzucić okiem na chociażby Sweeps Week czy RSVP. Niestety przy obecnym koszcie wpływu ciężko je zmieścić do talii.

Fear and Loathing – (za wcześnie na opinie, zostanie dopisana po kilku turniejach itp.)

Kolejny Data Pack nie lubiący HB. Blue Level Clearance jako kolejna karta ekonomiczna nie jest zła, jednak zwykle w Haasie bardziej ceni się te dające po prostu większą liczbę kredytów, aniżeli dodatkowo karty. Niemniej niektórzy mogą potrzebować takiego dociągu. Strongbox wydaje się ciekawym wsparciem Asha. Mało kto mimo wszystko, robi runy na ostatnim clicku, więc jest to mocno sytuacyjna propozycja. Poza Subliminal Mesagging i GRNDL Rafinery nie widzę za bardzo pozostałych kart w taliach HB, a i te dwie nie są pozycją obowiązkową, gdyż ponownie można je zastąpić czymś równie przydatnym i uniwersalnym.

 

Na dniach dla wszystkich lubiących drzewa wiśni, katany, martwych runnerów i inne „japońskie” akcenty: wybór Data Packów dla Jinteki! Do przeczytania.