THEY SEE ME PIMPIN’ THEY HATIN’ – czyli bling-bling w cyberprzestrzeni

Złote łańcuchy, kryształowe puchary, różowy garnitur, futro, brylantowe (hmmm) zęby… Każdy prędzej czy później czuje niezłomną potrzebę, aby trochę odpicować swój wygląd. Oczywiście trzeba pamiętać, aby posiadać czarny kolor skóry, nazywać się chociażby Snoop Dog i być raperem…

Czy „normalnych” śmiertelników dosięga ta potrzeba?

Jak najbardziej, choć dużo częściej jest ona inaczej ukierunkowana.

Ileż to razy jako gracze Netrunnera, w końcu docieramy do momentu, gdzie przestaje nam wystarczać standardowy wygląd naszej gry. Zaczynają się pojawiać maty, fikuśne koszulki, kostki, pudełka, nawet elementy garderoby. Końcowym etapem zwykle jest nowy zestaw znaczników…

Poza oczywistą chęcią zaspokojenia potrzeby wyróżnienia się, która jest całkowicie głupia, patrzymy też na bardziej praktyczny aspekt tego czynu. Nowe zestawy counterów są robione z tworzywa sztucznego, a w porównaniu z kartonowymi znacznikami z zestawu podstawowego, są one dużo wytrzymalsze! (i częściej wzbudzają efekt „wow”).

W tym artkule przyjrzymy się dostępnym alternatywom, które można kupić za mniejsze, bądź większe pieniądze. Oczywiście pomijamy zestawy znaczników, które można np. jedynie wygrać. Każdy w końcu musi mieć równe szanse, aby móc udoskonalić aspekt wizualny Netrunnera.

Pamiętajmy, iż jest to całkowicie subiektywna opinia (w końcu każdy ma swój gust). Przyjrzymy się cenie, zawartości zestawu i ogólnym odczuciom (miałem to szczęście, iż bawiłem się większością przedstawionych tutaj znaczników).

 

Go7 Gaming

Zacznijmy od tych hmmm… mniej popularnych? Produkt Go7 jest dostępny już od naprawdę długiego czasu (choć ostatnio mają pewne problemy z dostępnością), jednak wcale mnie nie dziwi to, że prawie nigdzie ich się nie widuje. Nawet biorąc pod uwagę niższą cenę, aniżeli innych zestawów. Zanim przejdziemy do ogólnego wrażenia zobaczymy co jest w „pudełku”:

– 12x dwustronne znaczniki kredytów (jeden i trzy)

– 5x dwustronne znaczniki kredytów (pięć i dziesięć)

– 5x znaczników obrażeń mózgu

– 6x znaczników BP

– 12x znaczników awansowania

– 24x znaczniki ogólnego zastosowania (czerwone i fioletowe)

– 5x znaczników tagów

Nie jest źle. Wszystkiego mamy w miarę sensownych ilościach, trochę mało tagów tylko. Zastanawia sens bawienia się w te znaczniki awansowania, skoro i tak najczęściej po prostu używamy kredytu do tego, no ale zawsze miło że są. Zastanawia też trochę sens dwustronnych znaczników kredytów. Może to trochę sprzyjać pomyłkom, jeżeli mamy do czynienia z mniej uważnymi graczami (ew. paskudnym oszustwom, ale takie na szczęście prawie się nie zdarzają).

Wszystko to jednak nie zmienia najważniejszej rzeczy: te znaczniki są okropne!!! PASKUDNE!!! Rany boskie… ja nie jestem grafikiem, a wykonałbym sto razy lepszą robotę… Kształty, kolory, brak jakichkolwiek „ozdób”. Minimalizm nie jest zły, ale tutaj mam wrażenie, że oglądam znaczniki, które powstały w latach 80… Chciałem napisać, iż plusem jest cena, ale przesyłka to jakiś żart.

Koszt: ok 75 zł + 75 zł przesyłki (chyba to w złotej paczce wysyłają)…

 

Litko

Litko było pierwszą firmą, która się naprawdę przyłożyła do tego zadania i wypuściła całkiem ładne zestawy znaczników. Mam wrażenie, że to była jedna z pierwszych firm, która ogólnie wyszła z taką propozycją dla graczy Netrunnera (nie licząc jakiś akcji na Kickstarterze). Zestaw składa się z:

– 24x znaczników kredytów „1”

– 6x znaczników kredytów „5”

– 12x znaczników awansowania

– 6x znaczników obrażeń mózgu

– 6x znaczników BP

– 6x znaczników tagów

– 24 znaczniki ogólnego zastosowania (czerwone i fioletowe)

Ponownie ilościowo jest w porządku. Trochę brakuje innych nominałów w kredytach, co zawsze ułatwia manipulowanie nimi, zwłaszcza na kartach pokroju Adonisa, Evy itp. Tutaj również szału nie ma pod względem ilości tagów. Ciekawe po co nam dodatkowy znacznik obrażeń mózgu, ale nie trzeba być detektywem Rutkowskim, aby zobaczyć iż wszystko jest wielokrotnością szóstki, więc raczej jest to wymóg produkcyjny. Jakościowo nie można nic im zarzucić.

Kolory są kontrastowe i całkiem przyjemnie się nimi operuje w dłoniach. Zwłaszcza tyczy się to kredytów i żetonów awansowania (z którymi znowu nie ma co zrobić). Gorzej niestety jest z obrażeniami mózgu i tymi ogólnymi znacznikami… Jakoś odbiegają od reszty wizualnie, co trochę kłuje po oczach, zwłaszcza przy takiej cenie. Te ostre krawędzie, też są jakieś mało przyjemne do przekładania i robienia stosików. Cenowo byłoby słabo, gdyby nie to, iż od niedawna można je dostać w jednym z polskich sklepów, stąd odchodzi jakaś niebotyczna przesyłka.

Koszt: 139 zł + 9 zł przesyłki

 

Team Covenant

Oczywiście najsłynniejszy kanał na YT, który zajmuje się grami LCG doczekał się własnych znaczników. Szkoda, że od jakiegoś czasu są niedostępne. Mam nadzieję, że w końcu ponownie będziemy mogli zakupić ich wybór, gdyż trzeba przyznać że prezentuje się fajnie. W zestawie:

– 15x znaczników kredytów „1”

– 5x znaczników kredytów „5”

– 5x znaczników tagów

– 5x znaczników BP

– 5x znaczników wirusów

– 5x znaczników obrażeń mózgu

– 5x znaczników zasilania

Hmmm… co cieszy? Znaczniki kredytów są dwustronne i niczym w standardowych żetonach mają z tyłu symbol awansowania kart. Zawsze ułatwia to całą operację i jest fajnym bajerem. Co smuci? Jest trochę tego… ponownie tylko dwa nominały, których też zbyt dużo nie ma. Jak jeszcze małą ilość tagów czy BP jestem w stanie zrozumieć, gdyż jest to mocno sytuacyjne i rzadko się zdarza, abyśmy zebrali ich więcej, to tylko 5 wirusów nie pojmuję! Jakim cudem ma to wystarczyć na cokolwiek? Zwłaszcza kiedy cena tego zestawu jest naprawdę spora, a zawartość już nawet pod względem ilościowym najmniejsza ze wszystkich. Oczywiście istnieje możliwość dodatkowego dokupienia poszczególnych znaczników, ale to zawsze dodatkowe 15-20 zł za 5 sztuk. Warto jednak wspomnieć, iż Team Covenant nie spoczęło na laurach i ostatnio dodali żetony kredytów nominałach 2 i 3, oraz kredytów odnawialnych. Nie są one jednak zawarte w zestawie podstawowym.

Na żywo wyglądają świetnie: kolory są żywe, a znaczniki całkiem grube i przyjemne w dotyku. Może nie widać tego na zdjęciach, ale wszystkie są zrobione z przezroczystego tworzywa i choć to niuans czysto estetyczny, to cieszy oczy.

Koszt: ok 120 zł + 25 zł przesyłki

 

Broken Egg

Zestaw (a raczej zestawy) ten pojawił się mniej więcej w tym samym czasie co produkt Team Covenantu. Patrząc na jego zróżnicowanie, wykonanie i cenę, zastanawiam się czemu nie cieszy się zbytnią popularnością. Wadą jest naprawdę spory czas oczekiwania, co pokazuje że w USA raczej nie narzekają na małą ilość zamówień. Łącząc dwa zestawy podstawowe znaczników otrzymujemy:

– 5x znaczników kredytów „1”

– 7x znaczników kredytów „2”

– 6x znaczników kredytów „3”

– 2x znaczniki kredytów „5”

– 3x znaczniki BP

– 10x znaczników wirusów

– 10x znaczników awansowania

– 5x znaczników odnawialnych kredytów

– 5x znaczników zasilania

– 5x znaczników tagów

– 3x znaczniki obrażeń mózgu

Jak widać jest trochę tego. Ogromnym plusem jest naprawdę duże zróżnicowanie nominałów i fajnie rozłożone ilości. Łatwo i szybko możemy pobrać, bądź wydać określoną liczbę kredytów bez zabaw w rozmienianie. „Dwójki” i „trójki” ułatwiają korzystanie z wszelkich zasobów i aktyw od ekonomii. Trochę smuci fakt tylko 3 znaczników BP i obrażeń mózgu, ale jak sięgnę pamięcią na moje kilkadziesiąt ostatnich gier, to nie przypominam sobie, abym był w sytuacji, kiedy potrzebowałbym ich więcej. Tak samo mało mamy tutaj tagów, ale to standardowa bolączka takowych zestawów. Rzeczą wartą wspomnienia są znaczniki kredytów odnawialnych! Fajnie, że ktoś w końcu o tym pomyślał i mamy sensowny sposób, aby zaznaczać karty je posiadające.

Co się rzuca w oczy? Różnorodność kształtów i kolorów. Same już kredyty są w bardzo kontrastowych barwach i łatwo można je od siebie odróżniać. Osobiście bardzo podoba mi się fakt, że nie są to ponownie standardowe kółka, tylko podłużne tabliczki o ciekawej teksturze. Znaczniki wirusów wyglądają jeszcze lepiej i aż chce się zacząć grać Noisem! Szkoda niestety, że wszystkie żetony są jednostronne. Twórcy z Broken Egg mogli chociaż dać tam jakiś ozdobny motyw.

Do wykonania nie można się przyczepić. Odpowiednia grubość i waga zachęcają do manipulowania nimi. Jak dla mnie jest to najładniejszy i najciekawszy zestaw. Niestety zawsze musi być jakieś ale… Jak cena jeszcze jest w miarę akceptowalna, to problemem jest koszt wysyłki… I bądź tutaj teraz mądry.

Koszt: ok 120 zł + 128 zł przesyłki (eh…)

 

UlskiDesign

Jedyna propozycja z naszego kraju. Niestety to akurat nie powód do chwale się, gdyż jest żywcem zerżnięty z pozostałych zestawów i to jeszcze w bardzo nieudolny sposób… Do narzekania jednak przejdziemy po zapoznaniu się z zawartością:

– 24x znaczniki kredytów „1”

– 6x znaczników kredytów „5”

– 12x znaczników tagów

– 12x znaczników awansowania

– 6x znaczników obrażeń mózgu

– 6x znaczników BP

– 48x znaczników ogólnego zastosowania (czerwone i niebieskie)

– 7x znaczników clicków

Można by powiedzieć wow, gdyby nie fakt iż mamy ściągnięty wygląd częściowo z Litko, a częściowo ze znaczników, które były dodawane do Kitów z Mistrzostw Regionalnych (2013). Same ilości jednak są dość zaskakujące. Kredyty ponownie tylko w dwóch nominałach, jednak „aż” 12 tagów oraz 48 małych znaczników to naprawdę sporo. Aż się zastawiam czy jest w ogóle możliwość tego wykorzystania, ale nie sposób na to narzekać.

Wszystko byłby fajnie, gdyby nie sam wygląd. Widać, że to tania podróba wyżej wspomnianych znaczników. Bledsze i uboższe kolory, nijakie elementy graficzne. Jeszcze te znaczniki kredytów, które są strasznie duże… Nie wiem co było celem, ale ani to nie wygląda ładnie, ani nie jest zbytnio praktyczne, gdyż ciężko nimi operować, a ułożone na karcie zajmują jej połowę. Dobrze, że chociaż są tanie.

Koszt: 75 zł + 6 zł przesyłki

 

Azogames

Najnowszy na rynku zestaw i obecnie znajdujący się na Kickstarterze. Warto o nim wspomnieć, gdyż wygląda naprawdę fajnie. Ma tylko jedną wadę… ale o tym już na samym końcu. Jest dostępnych kilka zestawów o różnych zawartościach, jednak skupimy się na tym podstawowym, pozbawionym dodatkowych bajerów, które zbytnio nie mają już bardzo praktycznego zastosowania.

– 20x znaczników kredytów „1”

– 5x znaczników kredytów „5”

– 5x znaczników kredytów „10”

– 5x znaczników tagów

– 5x znaczników BP

– 5x znaczników obrażeń mózgu

– 10x znaczników wirusów

– 10x znaczników zasilania

– 10x znaczników awansowania

Ilościowo jest nieźle. Kredytów mamy sporo i w trzech nominałach choć trochę średnio przemyślanych… Dużo bardziej bym wolał mieć dwójki/trójki, aniżeli „10”, które muszą być niezwykle niewygodne do używania. W końcu kiedy mamy okazję naraz tyle zarobić bądź wydać? Tagi i BP standardowo mało, ale zwykle można to przeżyć. Pozostałych mamy po dziesięć, czyli w miarę rozsądnie. Ogólnie nic tutaj jakoś nie wybija się na przód: po prostu porządny zestaw znaczników.

Wyglądają fajnie (niestety nie miałem z nimi kontaktu). Typowe kształty i kolory, które będą się ładnie odróżniać od kart. Wszystko wydaje się czytelne i porządnie wykonane. Warto wspomnieć o możliwej rozbudowie tego zestawu o świetny licznik clicków, a nawet małe figurki szachów, choć nie nazwałbym tego praktycznym rozwiązaniem (tym bardziej, że mało kto na szachach gra).

Cenowo też nie jest najgorzej, choć przechodzimy tutaj do największego problemu: nie ma wysyłki do Polski… Tak naprawdę nigdzie poza USA.

Koszt: ok 90 zł

 

To wszystkie zestawu znaczników, które znam i są pełnowartościowe (czyli nie są jedynie kredytami itp. które też można znaleźć). Niestety niezależnie od wyboru, jest to droga zabawa, gdyż w końcu żetony i tak każdy z nas ma, a taka wymiana to już czysta fanaberia. Zwłaszcza w moim przypadku, gdzie używam tylko kostek, ale te Broken Egg tokeny mi się śnią po nocach…

Może jak będę kiedyś sławny i bogaty, to sobie takowe kupię, w końcu lans to lans!

Ewentualnie jakby ktoś czuł głęboką potrzebę zrobienia mi prezentu na urodziny, Boże Narodzenie, Chanukę czy cholera wie jeszcze jaką okazję, to proszę bardzo. Mogę nawet podać mój adres, abyście wiedzieli gdzie wysłać paczkę.

Kto więc chętny?! Ktokolwiek? Może Ty (tak czuj się czytelniku wskazany palcem)?! Nie rozglądaj się, do Ciebie mówię! Wiem, że te 250 zł jest ci zbyteczne i chętnie je wydasz dla mnie! Śmiało.

Marzenie ściętej głowy…

Do przeczytania.

 

Właśnie… prawie zapomniałem o Pro-Tipie. Dzisiaj na końcu!